Čo s poslancom Matovičom?

Autor: Tomáš Buchal | 10.2.2011 o 19:56 | (upravené 11.2.2011 o 9:01) Karma článku: 5,87 | Prečítané:  1563x

V poslednej dobe (ktorá je už dosť dlhá) to vyzerá v parlamente ako v Kocúrkove. Hlavne čo sa týka koalície, ktorá je v permanentnej "kríze" už od voľby generálneho prokurátora a ťahá sa to ňou aj pri iných dôležitých rozhodnutiach v parlamente, čo je bohužiaľ na jej škodu a tipujem, že už aj voličom vládnych strán je z toho dosť nevoľno (mne určite). Nakoniec tieto "pletky" vyústili do vylúčenia poslanca Matoviča  klubu SaS.

Podľa mňa je však úplne normálne, že Matoviča vyhodili ak sa na to pozrieme z istého uhla pohľadu. Pozrime sa teda na aj to z inej stránky ako z premisy "hlasujem podľa svojho svedomia". Koalícia sa rodí na základe istého konsenzu. Vytvorí sa program, na ktorom sa zhodnú všetky politické strany a teda aj jednotliví poslanci/poslankyne zastupujúci/ce tieto strany v NRSR. Potom však nastáva situácia, kedy je potrebné hlasovať o niečom dôležitom, čo už je zadefinované v koaličnej zmluve. Proces zákonodarstva prebehne v 3. čítaniach a ide sa hlasovať. Lenže je tu poslanec, ktorý je evidentne celý čas proti zákonu a hlasuje opačne ako "by mal". Čo by asi tak mal spraviť poslanecký klub s "neprispôsobivým" poslancom, ktorý sa nestotožňuje s víziou koalície? To už je samozrejme na uváženie, ale myslím si že týmto "vyhodením" konala strana legitímne.

Musíme si uvedomiť, že ide o zastupiteľskú demokraciu založenú na potrebe vytvárania koalícii. To znamená, že strany sa musia spojiť ak chcú vládnuť a teda musia nájsť kompromisy, na ktorých sa nakoniec zhodnú. Od poslanca sa teda vyžaduje, že bude hlasovať ako "to chce strana". To je úplne normálne v demokracii, ktorá je ako vieme založená na väčšine. Zoberme si taký tuhý bipartizmus (aj keď sa samozrejme jedná o iný typ politického systému ako je u nás) vo Veľkej Británii - tu poslanci vždy hlasujú ako strana. Pripadne možno spomenúť pružný bipartizmus v USA. Tu už môže pri istých rozhodnutiach republikán zahlasovať aj za návrh demokratov. Ide však o iné systémy, kde sa netvorí koalícia, pretože obe strany sú také silné, že sa striedajú pri moci. Takže aj nejaké to zahlasovanie v kongrese "podľa svedomia" nemusí nič znamenať - ale tiež za predpokladu dostatočnej väčšiny. V našom politickom systéme (multipolarizmus) však máme v súčasnosti tesnú koalíciu, kde je každý hlas potrebný ako soľ pre jej prežitie...

Týmto chcem povedať, že zrejme by každý poslanec mal zahlasovať tak ako sa to dohodlo na ústredí. Predsa, každý člen politickej strany do nej vstupuje, pretože má podobné či rovnaké názory. Tu je potom predpoklad že bude aj hlasovať za návrhy pochádzajúce od vládnych strán, hlavne tie, ktoré sú už v podobe dohody v koaličnej zmluve. Preto ma nijak neprekvapuje vylúčenie "neprispôsobivého" Matoviča (aj keď mu v niektorých veciach fandím). Nie je síce kmeňovým členom SaS, ale do volieb išiel s tým, že ich bude podporovať a práve dnes bola tá podpora pre koalíciu dôležitá, aj keď on už svoj návrh prezentoval dlho predtým. Bohužiaľ (?) však orientovaný troštičku iným smerom. Ono však vyhadzovať "neprispôsobyvých" môže mať aj negatívne dôosledky, pretože môžu potom "z trucu" hlasovať s opozíciou. A to už je oveľa nebezpečnejšie...

Takže tu máme nezávislého poslanca Matoviča a uvidíme čím nás prekvapí v najbližšej dobe. Možno aj politickou stranou, aj keď si neviem veľmi predstaviť fungovanie politického subjektu nezávislých kandidátov, ktorý by reálne fungoval.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?