Vyrábajú videohry vrahov?

Autor: Tomáš Buchal | 18.2.2011 o 15:29 | (upravené 18.2.2011 o 17:54) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  1156x

Každý z nás určite už počul v televíznych novinách, rádiu alebo čítal na internete o vražde, ktorá mala byť dôsledkom hrania videohier (či už ide o PC, PS, XBOX, Wii atď). Takáto tragédia vždy otrasie verejnosťou a často sa zdvihne vlna odporu voči násilným hrám alebo hrám ako takým. Nejeden potom môže dospieť k záveru, že videohry produkujú vrahov.

Half-Life 2: Episode 2Half-Life 2: Episode 2

Konzervatívne zmýšľajúcim alebo resp. ľuďom, ktorí neprišli s týmto priemyslom priamo do styku alebo jednoducho ľudia, ktorí, v hraní nevidia zmysel sa nemožno čudovať. Je to jednoducho príliš drastické a často aj takéto vraždy majú zvlášť morbídny nádych. Hlavne keď sa vrahmi stanú deti.

Podobný prípad sa stal nedávno v Philadelphii. Šestnásťročný chlapec zavraždil svoju mamu, pretože mu nedovolila sa hrať na PlayStation. Teenager to zobral hneď zostra a mamu v spánku zasiahol 20 ranami kladivom. Keďže ešte žila, odtiahol ju do kuchyne a pokúsil sa ju spáliť. Nakoniec ju ešte uzemnil niekoľkými ranami s nohou zo stoličky a odtiahol ju do neďalekej uličky. Každého hneď zarazí neuveriteľná absurdita, nenávisť a drastickosť tohto prípadu. Pritom chlapec priznal, že nikdy by už nič také neurobil, že jeho mam bola jediná ktorá sa oňho starala. Prečo to teda urobil? Čo ho k tomu viedlo?

Diskusia na takúto tému je podľa mňa veľmi „ťažká“. Do takýchto situácií totiž vstupuje množstvo ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú psychické procesy v mozgu páchateľa. Ja osobne si dovolím tvrdiť, že hry sú už len hrotom ľadovca. Skutočné problémy sa nachádzajú hlboko vo vnútri. Je to v prvom rade samotné prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, starostlivosť rodičov, školské prostredie a množstvo ďalších determinantov, ktoré určujú psychický vývin mladého človeka a jeho predispozície pre možné skraty, ktoré vedú až do takýchto extrémov.

Určite mi dá množstvo ľudí za pravdu, pretože herný priemysel je v dnešnej dobe masovo rozšírený a veľa ľudí si takýmto spôsobom kráti chvíle či relaxuje. Dokonca je množstvo takých hráčov, ktorí hrajú hry už od začiatkov tohto priemyslu a dnes sú to už ľudia v stredných rokoch stále aktivne hrajúvo. Taktiež aj ja som niekedy pred 11 rokmi podľahol čaru virtuálnej reality. Je to jedinečný spôsob ako vypnúť (alebo aj zapnúť) mozog a mať takpovediac „virtuálne zážitky“. Osobne som vždy obľuboval tzv. FPS (strielačky z vlastného pohľadu), ktoré často zobrazujú násilie v dosť surovej forme. A predsa som nikdy nepomyslel na vystrieľanie polovice baráku alebo svojich rodičov, ktorí mi v mladšom veku ako formu zákazu neumožnili sa hrať na PC. A možno som ma len šťastie, že ma „nepreplo“.

Je však dôležité aby vedeli rodičia pochopiť a určiť hranicu, ktorá je medzi hraním a závislosťou prípadne už fantasmagóriou, kedy dieťa fakt nevie čo je realita a čo nie je. Preto treba vytvárať deťom podmienky aj pre iné činnosti a viesť ich k tomu. A určite nedovoliť deťom hrať násilné hry aj keď to je ťažké, keďže to by musela nastúpiť hádam aj 24 hodinová kontrola. U dospelých je to zaujímavé, pretože tí už sú samostatní a sú si sami strojcami svojich životoch...

V mojom príspevku samozrejme nejde o nejakú analýzu ani nič podobné (len podnietiť objektívne zamyslenie sa nad problémom). Len som chcel napísať, že nie hry robia z detí a dospelých vrahov, pretože psychicky zdravý jedinec musí podľa mňa mať záchrannú brzdu, ktorá včas zaberie a neumožní páchať takéto činy.

 

Žijeme vo svete, kde každý človek má svoju závislosť. Mali by sme si ale uvedomiť, kde sú naše hranice bez ohľadu na to čo robíme a ako to robíme. Iba takto môžeme predísť negatívnym dôsledkom našich vášní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, svedkovia hovoria o telách na zemi.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.


Už ste čítali?